• 9
    Shares

Krótki adres: https://wp.me/s9HR8C-google

Dlaczego Google

Google Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo z branży internetowej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją – skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.

Dlaczego Google

Dlaczego Google

Wprowadzenie

Google Inc. została założona w 1998 roku przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda, Amerykanina Larry’ego Page’a i Rosjanina Siergieja Brina. Opracowali oni nowatorską metodę analizy powiązań hipertekstowych – algorytm BackRub, potem przemianowany na PageRank – którą wykorzystali w swoim prototypie wyszukiwarki internetowej.

Przedsiębiorstwo przetrwało załamanie rynku dot-comów i rozwijało się od tego czasu dzięki wsparciu prywatnych inwestorów; w roku 2004 spółka weszła na amerykańską giełdę, i od tej chwili doszło do znacznego przyspieszenia jej ekspansji, zakupu serwisów YouTube, Writely i przejęcia kilku innych mniejszych przedsiębiorstw. Główna siedziba spółki mieści się w Mountain View, hrabstwo Santa Clara, w Kalifornii, w USA, na terenie wcześniej należącym do przedsiębiorstwa SGI.

Google w Polsce

W ramach polskiego oddziału – Google Polska – zostało stworzone centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie oraz centrum innowacji we Wrocławiu; funkcjonuje także niewielkie biuro w Warszawie. W październiku koncern uruchomił na terenie Centrum Praskiego Koneser inkubator przedsiębiorczości pod nazwą Campus Warsaw, mający animować aktywność środowiska polskich start-upów z sektorów nowoczesnych technologii.

Produkty i usługi

Najbardziej znanymi usługami oferowanymi przez spółkę są internetowa wyszukiwarka Google[9] oraz serwisy reklamowe AdWords oraz AdSense, które stanowią główne źródło dochodów spółki. Do innych zaliczają się między innymi popularna poczta Gmail, serwisy Google Maps i Google Earth. Sztandarowymi produktami na rynku oprogramowania są Google Chrome, Google Desktop oraz Picasa.

Od 2007 Google wraz z innymi przedsiębiorstwami z Open Handset Alliance jest zaangażowane w rozwój platformy Android. Spółka znana jest z tajemniczości dotyczącej planowanych w przyszłości usług, ale według deklaracji samych założycieli, dotyczą one nawet tak odległych zagadnień, jak sztuczna inteligencja na wielką skalę. Spółka rozpoczęła produkcję własnego systemu operacyjnego o nazwie “Google Chrome Operating System”. Ma być szybszy, zużywać mniej zasobów komputera niż konkurenci, jego oparty na Linuksie kod ma być tworzony na zasadzie open source. Jak zapowiada Google, komputer z nowym systemem ma połączyć się z internetem zaledwie w kilka sekund.

Usługi od Google – zapewniam, że warto zapoznać się tym tematem i jestem pewien zdziwienia 😀

Chmura obliczeniowa

Google Cloud Platform


cloud.google.com

Platforma oferująca usługi bazujące na chmurze. Google korzysta z tej samej infrastruktury, dostarczająca klientom własne produkty.

Dlaczego GoogleDlaczego Google

Programy komputerowe

Samodzielne aplikacje

Google Chrome


google.com/chrome

Windows, Linux, Mac OS X – Przeglądarka internetowa oparta na silniku WebKit

Dlaczego Google

Dlaczego Google

Google Earth


earth.google.com

Windows, Linux, Mac OS X – Program do podglądu zdjęć satelitarnych na trójwymiarowym modelu Ziemi, oparty na technologii Keyhole (wykupionej przez Google w październiku 2004 roku). W ramach wersji podstawowej program jest bezpłatny. Wykorzystywane przez niego zdjęcia satelitarne dostępne są również w ramach innej usługi – Google Maps.

Dlaczego GoogleDlaczego GoogleDlaczego GoogleDlaczego GoogleDlaczego Google

Google SketchUp


sketchup.google.com

(Mac OS X i Windows) – Program komputerowy CAD służący do modelowania trójwymiarowego, wyprodukowany przez firmę @Last Software, przejętą 14 marca 2006 przez Google.

Dlaczego GoogleDlaczego GoogleDlaczego Google

Google Music

music.google.com

internetowy serwis muzyczny.

Dlaczego GoogleDlaczego GoogleDlaczego GoogleDlaczego Google

Wtyczki do innych programów

Blogger Web Comments – wycofano

google.com/tools/firefox/webcomments

(rozszerzenie do Firefoksa) – Wyświetla posty z blogów użytkowników serwisu Blogger nawiązujące do danej strony internetowej.

Google Browser Sync – wycofano

google.com/tools/firefox/browsersync

(rozszerzenie do Mozilla Firefox) – Usługa, która pozwala przechowywać ustawienia Firefoksa na serwerze Google, a następnie w dowolnym miejscu na świecie je zaimportować. Zapamiętane ustawienia to zakładki, historia odwiedzonych stron, pliki ciasteczek oraz zachowane hasła. Usługa pozwala również przywrócić otwarte karty i okna. Usługa została udostępniona 6 czerwca 2006.

Google Dashboard Widgets for Mac – wycofano

(widget dla Mac OS X Dashboard ) – Zbiór mini-aplikacji pozwalających na szybki dostęp do Gmaila, Bloggera i historii wyszukiwania.

Google Gears


gears.google.com

Technologia, która ma pozwolić na korzystanie z usług takich jak GMail, Google Calendar bez połączenia z Internetem.

Dlaczego Google

Google Pinyin


tools.google.com/pinyin

(rozszerzenie do Microsoft Internet Explorer) – IME pozwalający za pomocą zwykłej klawiatury wstawiać litery w języku chińskim.

Dlaczego Google

Google Send to Phone – wycofano

google.com/tools/firefox/sendtophone

(rozszerzenie do Firefoksa) – Pozwala na wysyłanie SMSów dotyczących treści strony internetowej na komórki w obrębie USA.

Google Toolbar


toolbar.google.pl

(rozszerzenie do Firefoksa i Internet Explorera) – Pasek narzędzi z dodatkami takimi jak wyszukiwanie we wszystkich serwisach Google’a, ochrona antyphishingowa i blokada wyskakujących okien.

Dlaczego Google

Usługi dla urządzeń przenośnych

Usługi internetowe

Blogger Mobile – wycofano

help.blogger.com/bin/answer.py?answer=42454&topic=8929

Usługa pozwalająca umieszczać notki na blogu serwisu Blogger za pomocą komórki.

Gmail Wap – wycofano

google.com/mail/help/about_mobile.html

Strona WAP z pocztą Gmail.

Kalendarz Google


https://calendar.google.com/calendar/m

Mobilna wersja kalendarza Google.

Dlaczego Google

Google News


google.pl/mobile/news

Google News w wersji przystosowanej do przeglądarek telefonów komórkowych.

iGoogle


google.pl/ig/cp

iGoogle w wersji dla komórek.

Google Reader- wycofano


google.com/reader/m

Strona internetowa z przystosowanym do przeglądarek telefonów komórkowych interfejsem Google Readera.

Wyszukiwarka Google


google.pl/mobile

Wyszukiwarka Google w wersji dla komórek.

Google Music


music.google.com

internetowy serwis muzyczny.

Aplikacje

Gmail mobile – wycofano

google.pl/mobile/mail

Aplikacja pozwalająca odbierać maile z konta Gmail i korzystać z wielu jego funkcji.

Google Maps for mobile- wycofano

google.pl/gmm

Aplikacja pozwalająca oglądać zdjęcia satelitarne i mapy całego świata.

Aplikacje internetowe

Agregacja

Google Gadgets


https://developers.google.com/gadgets/?csw=1

Miniaplikacje, które działają na stronie domowej Google, w Google Desktop lub na dowolnej stronie internetowej. Mogą być prostym HTML-em lub kompleksową aplikacją, taką jak kalendarz, prognoza pogody lub odtwarzacz multimedialny.

Dlaczego Google

Komunikacja i publikowanie

1 Telekomunikacja


Projekt Fi


fi.google.com

Program mający na celu dostarczenie usług łączności bezprzewodowej (transmisja danych w sieci komórkowej, rozmowy telefoniczne, SMS, MMS, itp.).

Dlaczego GoogleDlaczego Google

2 Aplikacje biurowe


Aplikacje Google – Google Apps

Usługa pozwalająca na dodanie usług takich jak Gmail, Kalendarz Google, Dokumenty i Arkusze Google i Google Page Creator na swoją własną domenę internetową.

Dokumenty i Arkusze Google


docs.google.com

Dostępny przez WWW edytor tekstu, arkuszy kalkulacyjnych i edytora prezentacji. Do jego ważnych cech należą dobrze rozwinięte narzędzia do kooperacji w tworzeniu dokumentów. Serwis powstał poprzez zintegrowanie serwisów Writely i Google Spreadsheets. 7 lutego 2007 udostępniono polską wersję usługi znaną pod nazwą Dokumenty i Arkusze Google.

Dlaczego Google

Gmail


http://mail.google.com/mail/

Usługa webmail oferująca ponad 10 GB (rozmiar skrzynki jest ciągle zwiększany) miejsca na e-maile swoich użytkowników. Jest doceniana za brak nachalnych reklam (jedynie tekstowe linki Google AdWords) oraz, uważany za jeden z najlepszych, filtr antyspamowy. Początkowo konto w Gmail można było otrzymać jedynie poprzez zaproszenie od innego użytkownika tej usługi. W USA dodatkowo była dostępna możliwość wysłania SMS-a na specjalny numer w celu otrzymania zaproszenia. Obecnie w niektórych krajach to ograniczenie jest usuwane; w Polsce konta są dostępne bez zaproszeń od 2 lutego 2007. Posiadacze kont pocztowych mogą rozmawiać z innymi użytkownikami Gmaila, użytkownikami Google Talk i ludźmi posługującymi się protokołem Jabber za pomocą przeglądarki, a także odbierać maile za pośrednictwem telefonu komórkowego (część usługi Google Mobile).

Dlaczego Google

JotSpot – wycofano

jot.com

Aplikacja wiki dla małych firm.

Kalendarz Google


google.com/calendar

Internetowy kalendarz, posiadający rozbudowane funkcje tworzenia kalendarzy publicznych i udostępniania bliskim własnego kalendarza.

Usługa w fazie beta stała się publicznie dostępna 13 kwietnia 2006. 20 września 2006 udostępniono polską wersję.

Kalendarz Google jest zsynchronizowany z Gmailem, lecz do jego użycia nie jest wymagane posiadanie konta na Gmail.

Dlaczego Google

Notatnik Google – wycofano

google.com/notebook

Narzędzie służące do łatwego i szybkiego zarządzania notatkami. Swoją funkcjonalność opiera na wtyczkach do przeglądarek (dzięki nim możliwe jest np. zaznaczenie tekstu na dowolnej stronie w internecie i po kliknięciu prawym przyciskiem automatyczne zapisanie notatki w serwisie). Obecnie dostęp do niego mają użytkownicy którzy aktywowali usługę w przeszłości. W lipcu 2012r. projekt został zamknięty.

Google Sites


sites.google.com (dawniej Google Page Creator)

Usługa dzięki której bardzo szybko stworzymy własną stronę WWW bez znajomości języka HTML. Narzędzie posiada wiele szablonów oraz 100 MB pamięci. Aby móc skorzystać z usługi musimy być posiadaczami konta Gmail.

Dlaczego GoogleDlaczego Google

3 Publikacja


Blogger


blogger.com

Serwis blogowy wykupiony i rozwijany przez Google.

Knol – wycofano

Platforma, będąca w fazie testów, pozwalająca swoim użytkownikom umieszczanie artykułów (w szczególności naukowych) poświęconych różnym tematom.

Picasa Web Albums


picasaweb.google.pl

Serwis służący do publikacji zdjęć w internecie. Zsynchronizowany z programem Picasa. Dostępny od 13 lipca 2006.

Dlaczego GoogleDlaczego Google

YouTube


youtube.com

Popularna strona internetowa służąca do publikacji własnych filmów.

Dlaczego Google

Panoramio – wycofano

panoramio.com

Publikacje zdjęć z okolicy. Miasta i regiony świata.

4 Serwisy społecznościowe


Dodgeball – wycofano

dodgeball.com

Serwis społecznościowy zaprojektowany do użytku głównie poprzez komórkę i inne urządzenia mobilne. Pozwalający m.in. informować przyjaciół o swoim położeniu dzięki odbiornikom GPS w telefonach. Obecnie projekt został porzucony, a część funkcji obsługuje Google Latitude

Joga Bonito – wycofano

joga.com

Serwis społecznościowy dla fanów piłki nożnej, który został przygotowany we współpracy Google’a z Nike.

Orkut


orkut.com

Serwis społecznościowy zsynchronizowany z innymi serwisami Google’a. Od 20 października 2006 roku nie jest wymagane zaproszenie do rejestracji w serwisie – używa się loginu i hasła konta Google.

Dlaczego GoogleDlaczego Google

Mapy

Google Maps


maps.google.com

Wyszukiwarka adresów i lokalnych firm dostępna w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Australii. Zawiera mapy i zdjęcia satelitarne całego świata.

Dlaczego Google

Google Mars


mars.google.com

Serwis oparty na mechanizmie Google Maps ze zdjęciami satelitarnymi Marsa.

Dlaczego Google

Google Moon


moon.google.com

Z okazji 36. rocznicy lądowania na Księżycu Google uruchomiło serwis oparty na mechanizmie podobnym do Google Maps, ale prezentujący mapę Księżyca pobraną z NASA. W ramach żartu, przy maksymalnym powiększeniu okazuje się, że Księżyc jest zrobiony z sera.

Dlaczego Google

Google Ride Finder – wycofano

labs.google.com/ridefinder

Serwis pokazujący położenie taksówek w czasie rzeczywistym w 14 miastach Ameryki.

Google Transit

google.com/transit

Serwis służący do planowania wycieczek. W chwili obecnej serwis funkcjonuje w kilkudziesięciu miastach Stanów Zjednoczonych, w 8 regionach/miastach europejskich. W Polsce w chwili obecnej usługę Google Transit wdrożyły miasta Białystok, Olsztyn, Szczecin, Warszawa, Zielona Góra

Dlaczego Google

Narzędzia developerskie

Google Custom Search


google.pl/coop

Usługa, która pozwala dostosować wyszukiwanie dla użytkowników twojej własnej strony internetowej.

Dlaczego GoogleDlaczego Google

Google Code


code.google.com

Google Code to usługa dla deweloperów zainteresowanych nowymi usługami Google, usługi te w większości przechodzą fazy testowe i mogą zawierać błędy. Strona zawiera usługi na licencji Open Source oraz wersje API.

Dlaczego GoogleDlaczego GoogleDlaczego GoogleDlaczego GoogleDlaczego GoogleDlaczego Google

Narzędzia Google dla webmasterów – Search Console


google.pl/webmasters

Centrum informacji webmastera, gdzie można dowiedzieć się jak zapewnić pełne indeksowanie witryny i znaleźć narzędzia diagnozowania problemów z indeksowaniem. Można również zanalizować statystyki danych witryny zawartych w indeksie Google’a oraz poinformować wyszukiwarkę, w jaki sposób ma indeksować daną witrynę. Znajdują się tam narzędzia takie jak kreator stanu witryny i Google Sitemaps.

Dlaczego Google

Google Related Links – wycofano

google.pl/relatedlinks

Skrypt, który wyświetla strony, newsy, filmy i wyszukania powiązane z tematyką danej witryny.

Google Translation


https://translate.google.com/

Strona pozwalająca użytkownikom jako wolontariuszom tłumaczyć jeszcze nieprzetłumaczone usługi Google’a na swój rodzimy język.

Dlaczego Google

Reklama

Google AdSense


google.com/adsense

Usługa reklamowa przeznaczona dla webmasterów. Właściciel strony, na której publikowane są reklamy otrzymuje część opłaty jaką płaci reklamodawca za każde kliknięcie w reklamę.

Dlaczego Google

Google AdWords


adwords.google.pl

Usługa reklamowa przeznaczona dla reklamodawców, którzy mogą publikować tekstowe reklamy w serwisach Google i na stronach użytkowników programu Google AdSense.

Dlaczego Google

Google AdWords Website Optimizer


services.google.com/websiteoptimizer

Narzędzie służące do testowania różnych zawartości stron w celu zaplanowania najefektywniejszej kampanii reklamowej.

Google Audio Ads – wycofano

google.com/ads/audioads

Program reklam radiowych dla amerykańskich przedsiębiorstw. Reklamodawcy mogą skontaktować się z firmą telefonicznie.

Google Click-to-Call


https://support.google.com/adwords/answer/2453991?hl=en

Usługa, która pozwala użytkownikom na zadzwonienie do reklamodawców za darmo ze strony wyników wyszukiwania. Usługa weszła w skład AdWords

Google Grants


google.com/grants

Program darmowych reklam AdWords dla organizacji non-profit.

Dlaczego Google

Statystyki

Google Analytics


google.com/analytics

Usługa Google umożliwiająca gromadzenie statystyk oglądalności strony WWW, na której umieszcza się specjalny kod zliczający w JavaScripcie.

Dlaczego Google

Gapminder World


tools.google.com/gapminder

Strona wyświetlająca statystyki dotyczące całego świata w mapkach, animacjach i wykresach. Napisana we flashu. Serwis został przejęty przez Google 16 marca 2007.

Dlaczego Google

Measure Map – wycofano

measuremap.com

Statystyki odwiedzin dla ludzi piszących blogi.

Google Trends


google.com/trends

Usługa, która pozwala na śledzenie ilości zapytań, a więc i zainteresowania internautów danym tematem w czasie. Wynikiem działania Google Trends są wykresy pokazujące wolumen zapytań do wyszukiwarki, oraz wolumen odnośników w Google News.

Dlaczego GoogleDlaczego Google

Wyszukiwanie

Google Accessible Search


labs.google.com/accessible

Wersja wyszukiwarki Google dla niedowidzących.

Dlaczego Google

Google Base – wycofano

base.google.com

Oferuje użytkownikom możliwość umieszczania w globalnej bazie danych dowolnych obiektów i treści (poczynając od ofert pracy, poprzez informacje o blogach na przepisach kulinarnych kończąc.

Google Blog Search


https://blog.google/products/search/

Wyszukiwarka przeszukująca treści blogów, która pojawiła się 21 września 2005 roku. Wyszukiwanie obejmuje wszystkie blogi, nie tylko z serwisu Blogger (w posiadaniu Google). Blog Search przeszukuje blogi stale aktualizowane. Wyszukiwarka przeszukuje wiele języków (m.in. polski) i dostępna jest w języku polskim, angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim, chińskim, koreańskim, japońskim oraz brazylijskim.

Dlaczego Google

Google Books


books.google.com

Oferując technologię OCR wykorzystaną przy Google Catalogs, Google Book Search daje możliwość przeszukiwania książek znajdujących się w największych księgarniach i bibliotekach na świecie. Niektóre książki są wydane pod szyldem public domain, dzięki czemu można je w całości przeczytać za pomocą tego serwisu. Do 17 listopada 2005 usługa była znana pod nazwą Google Print.

Dlaczego Google

Google Catalogs – wycofano

catalogs.google.com

Wyszukiwarka komercyjnych folderów reklamowych. W 2005 roku serwis indeksował 6600 katalogów.

Google Code Search – wycofano

google.com/codesearch

Wyszukiwarka kodów programistycznych znalezionych w Internecie.

Google Finance


finance.google.com

Otwarty 21 marca 2006 wortal finansowy zawierający wykresy akcji firm amerykańskich i powiązane wiadomości z różnych źródeł.

Dlaczego Google

Google Groups


groups.google.pl

Google Groups to połączenie archiwum i przeszukiwarki grup dyskusyjnych Usenetu oraz możliwość zakładania własnych list dyskusyjnych, zwanych tu również grupami, które znajdują się na serwerze Google. Aby mieć możliwość pisania wiadomości w takich grupach, musimy podobnie jak na innych listach dyskusyjnych zarejestrować się w serwisie i subskrybować daną grupę. Wtedy, wysyłając email na adres „nazwa_grupy@googlegroups.com” lub korzystając z formularza Google, możemy zamieścić na niej nowy temat lub odpowiedź.

Dlaczego Google

Katalog WWW Google – wycofano

directory.google.pl

Katalog stron internetowych oparty na bazie danych Open Directory Project, wzbogacony m.in. o PageRank. Od 2004 roku link do katalogu został usunięty ze stron przeszukiwania sieci.

Google News


news.google.com

Usługa wyszukująca najnowsze informacje z serwisów informacyjnych, a następnie katalogująca je w działy (świat, kraj itd.). Działy możemy na stronie głównej ustawić w dowolnym miejscu oraz je dodawać.

Google Patent Search


google.com/patents

Wyszukiwarka amerykańskich patentów.

Google Product Search


google.com/products

Integrując przeszukiwanie stron internetowych wraz z indeksem sklepów internetowych, powstało Google Product Search, usługa oferująca przeszukiwanie sklepów znajdujących się w Internecie. Plusem tej usługi jest możliwość znalezienia jak najtańszej ceny spośród kilku tysięcy sklepów, bez wykorzystywania specjalnych zapytań do głównego wyszukiwania Google.

Google Scholar


scholar.google.com

Wyszukiwarka abstraktów publikacji naukowych, książek, opracowań, i innych informacji pomocnych w szkole. W wynikach podawane są również informacje o cytowaniach.

Google SMS


google.com/sms

Google SMS pozwala użytkownikom na wysłanie wiadomości z zapytaniem z telefonu komórkowego by dostać informacje na różne tematy takie jak ceny przedmiotów w sklepach, repertuar kin czy informacja o korkach. Usługa została wydana 7 października 2004.

Google Special Searches


google.com/options/specialsearches.html

Pozwala na wyszukiwanie tematyczne o Rządzie Stanów Zjednoczonych, systemie operacyjnym Linux, systemie operacyjnym BSD, systemie operacyjnym Mac i systemie operacyjnym Microsoft Windows.

Google University Search


google.com/options/universities.html

Pozwala użytkownikom serwisu przeszukać strony internetowe szkół w Stanach Zjednoczonych. Wyszukiwarka ta nie różni się niczym od zapytania site:.domena.com, jednak robot Googlebot odpowiedzialny za indeksowanie stron stara się indeksować całą zawartość danej domeny.

Google Video


video.google.pl

Wyszukiwarka filmów obejmująca zasoby YouTube, a także filmy dodane przez swoich użytkowników. Można tam obejrzeć płatnie udostępniane produkcje. Obecnie dostępnych jest 9 wersji językowych Google Video, w tym polska. Możliwe jest ściągnięcie specjalnego programu Google Video Player do strumieniowego odtwarzania klipów z Google Video, a także zapisywania ich (w postaci skrótów) na dysku w formacie;.gvp.

Google Voice Local Search


labs.google.com/goog411

Usługa pozwalająca na wyszukiwanie głosem.

Wyszukiwarka Google


google.pl

Wyszukiwarka Google to główna usługa serwisu. Pozwala swoim użytkownikom na przeszukiwanie zasobów miliardów stron internetowych.

Wyszukiwarka Grafiki Google


images.google.pl

W 2003 roku, Google uruchomiło usługę Google Image Search, za pomocą której użytkownicy mogą przeszukiwać zdjęcia i grafiki znajdujące się na stronach internetowych. Specjalna wersja robota Googlebot odnajduje zdjęcia, kategoryzuje je pod specyficzne słowa i wysyła miniaturki zdjęć na serwery Google. Stamtąd są one wyświetlane jako wyniki wyszukiwania, razem z linkami do pełnych wersji znalezionych zdjęć i stron internetowych, na których zostały znalezione.

Zakładki Google


google.pl/bookmarks

Usługa umożliwia przechowywanie i tagowanie zakładek do stron internetowych, grafik, filmów, produktów ze sklepów internetowych i miejsc w Google Maps. Zakładki mogą być wyświetlane w iGoogle po dodaniu odpowiedniego dodatku.

Różne

Google Alerts


google.pl/alerts

Usługa oferująca użytkownikom otrzymywanie informacji o wydarzeniach mających miejsce na świecie oraz nowych stron znajdujących się w indeksie wyszukiwarki. Mogą być one przysyłane poprzez pocztę elektroniczną raz tygodniowo, raz dziennie, albo w chwili odnotowania danego wydarzenia i/lub zmiany.

Google Checkout


checkout.google.com

Google Checkout to system płatności on-line. Webmasterzy mogą wybrać Google Checkout jako formę płatności na ich stronach. Usługa w tym momencie jest dostępna tylko dla obywateli Stanów Zjednoczonych. Jako jedna z niewielu usług została udostępniona od razu w pełnej wersji.

Google Image Labeler – niedostępna

images.google.com/imagelabeler

Gra, w której celem jest jak najszybsze przypisanie etykiety do obrazka. Etykiety te są później wykorzystywane w wyszukiwaniu.

Google Translate


https://translate.google.com

Serwis umożliwiający automatyczne tłumaczenie wyrażeń lub całych stron internetowych pomiędzy językiem polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, koreańskim, portugalskim, arabskim, japońskim, chińskim. Tłumaczy mowę zgodnie z zasadami gramatycznymi danych języków oraz znaczenia słów, tj. może zostać wybrany właściwy przypadek w tłumaczeniu na język niemiecki.

Hardware

Google Search Appliance


google.pl/enterprise/gsa

Urządzenie mogące przeszukiwać i indeksować pliki firmowego intranetu.

Google Mini


google.pl/enterprise/mini

Mniej pojemna i zarazem tańsza wersja Google Search Appliance.

Inne wycofane produkty i usługi

Aplikacje, które zostały wycofane przez Google, albo ze względu na integrację z innymi produktami Google, albo przez brak wsparcia:

Google Answers

answers.google.com

Google Answers oferowało internautom zadanie pytania ekspertom od przeszukiwania internetu, którzy odpowiadali na nie za określoną kwotę pieniężną (2-200 USD). Przykładowe pytania mogły dotyczyć zaginionych osób (np. pomoc w znalezieniu weterana wojennego), przeróżnych statystyk (ile osób w Ameryce jada w fast-foodach), czy pomocy w odrobieniu pracy domowej. 28 listopada 2006 firma ogłosiła zamknięcie projektu, choć istniejące pytania i odpowiedzi pozostaną dostępne. Google Answers nie osiągnęło w czasie swojego istnienia wystarczająco dużej popularności w porównaniu z produktami konkurencji, np. Ask Yahoo!.

Google Local

Zanim został zintegrowany z Google Maps był listą lokalnych firm. Przez jakiś czas pod tą nazwą funkcjonowało dzisiejsze Google Maps.

Google Spreadsheets

Google Spreadsheet był internetowym arkuszem kalkulacyjnym podobnym do Microsoft Excel. Został zintegrowany z Writely w jeden serwis – Dokumenty i Arkusze Google.

Writely

Writely był edytorem WYSIWYG bardzo podobnym do edytora FCKeditor. Bazował na JavaScripcie. 9 marca 2006 Google przejęło firmę Upstartle, właściciela i twórcę Writely. Produkt został wcielony do serwisu Dokumenty i Arkusze Google.

Google X

Strona główna wyszukiwarki zaprojektowana w stylu Mac OS. Została usunięta w dzień po ukazaniu się w Google Labs.

Google Desktop

desktop.google.pl

(Linux i Windows 2000 SP3+/XP/Vista) – Program służący do wyszukiwania plików na komputerze. Indeksuje pocztę, dokumenty, muzykę, zdjęcia, czaty, historię przeglądanych stron i inne pliki. Pozwala na instalowanie rozszerzeń Google Gadgets.

Gmail Notifier

google.com/mail/help/notifier/

(Windows 2000/XP) – Powiadamia użytkownika o nowych wiadomościach na jego koncie Gmail i nadchodzących wydarzeniach w Kalendarzu Google.

Hello

hello.com

(Windows 98/ME/2000/XP, Mac OS 10.4+) – Program P2P pozwalający na wysyłanie zdjęć przez internet i publikowanie ich na blogu.

Google Pack

pack.google.com

(Windows XP/Vista) – Pakiet darmowych programów zawierający, oprócz aplikacji Google’a, narzędzia takie jak Mozilla Firefox, Adobe Reader, Norton Security Scan, RealPlayer, Skype czy AdAware.

Google Photos Screensaver

pack.google.com/screensaver.html

(Windows XP/Vista) – Wygaszacz ekranu z Google Pack wyświetlający pokazy zdjęć lub kolaże fotografii z twardego dysku, bądź z internetowych kanałów RSS lub Atom.

Picasa

picasa.google.pl

(Windows, Mac OS X i Linux) – Menadżer plików graficznych na komputerze użytkownika.

Picasa Web Albums Uploader

picasa.google.pl/web/mac_tools.html

(Mac OS X) – Program pozwalający w prosty sposób umieszczać zdjęcia w galerii Google Web Albums.

Google Talk

google.com/talk

(Windows 2000/Windows XP/Server 2003/Windows Vista) – Umożliwiający łączność tekstową oraz głosową komunikator internetowy działający w oparciu o otwartą technologię Jabber oraz protokół XMPP. Google udostępniło własnego klienta Google Talk, jednak z usługi można skorzystać także przy użyciu innego klienta sieci Jabber, na przykład Psi. W najnowszej wersji Google Talk została udostępniona opcja rozmowy ze znajomymi innych komunikatorów sieci Jabber.

Google Talk Labs Edition

google.com/talk/labsedition

(Windows XP/Windows Vista) – Eksperymentalna wersja klienta Google Talk zawierająca nowe powiadomienia z serwisów Gmail, Google Calendar oraz Orkut. Aplikacja powstała jako projekt Google Labs 4 kwietnia 2008. Interfejs jest wierną kopią wersji klienta dostępnej jako element strony iGoogle.

Google Video Player

video.google.pl/playerdownload

(Windows XP/2000) – Odtwarzacz filmów z serwisu Google Video.

Google Web Accelerator

webaccelerator.google.com

(Windows XP/2000) – Aplikacja używająca wielu technologii, aby zwiększyć szybkość pobierania stron internetowych. Działała z Firefoxem i Internet Explorerem, obecnie już nierozwijana i niedostępna.

Spis wszystkich usług i aplikacji Google

W porządku alfabetycznym

A


Actions on Google
Admin SDK
ADMob
Ads
AdSense
AdSense Custom Search Ads
AdSense for Shopping
AdSense Host API
AdSense Management API
Google AdWords
AdWords API
AdWords App Promotion
AdWords Remarketing Tag
AdWords Scripts
AJAX Crawling (Deprecated)
Google AMP Cache
Google Analytics
Analytics Core Reporting API
Analytics Embed API
Analytics Event Tracking
Analytics for AMP Pages
Analytics for Android
Analytics for iOS
Analytics for Unity
Analytics for Web (analytics.js)
Analytics Management API
Analytics Measurement Protoco
lAnalytics Metadata API
Analytics Multi-Channel Funnels Reporting API
Analytics Provisioning API
Analytics Real Time Reporting API
Android DevelopersAndroid for All
Android Open Source Project
Google Android Partner API
AngularDartAngularJS
API Client Libraries
Google API Console
API Discovery Service
api.ai
APIs Explorer
App Engine
App Maker
Apps Marketplace
Apps ScriptAppurify
Awareness and Location APIs
Google Awareness API

B


Beacon Dashboard
Beacons
BigQuery
BlinkBlockly
Blogger
Google Books APIs
Brillo
 

C


C++ Education
Caja
Google Cal
DAV API
Google Calendar API
Google CardDAV API
Cast
Charts
Google Chrome
Google Chrome Remote Desktop API
Chrome V8
Chromium
Civic Information API
Classroom API
Closure Compiler
Closure Library
Closure Linter
Closure Templates
Closure Tools
Cloud APIs
Cloud Bigtable
Google Cloud Billing API
Cloud CDN
Cloud Container Builder
Cloud Dataflow
Google Cloud Datalab
Google Cloud Dataproc
Cloud Datastore
Cloud Deployment Manager
Cloud DNSCloud Endpoints
Cloud Endpoints
Cloud Endpoints Frameworks for App Engine
Cloud Identity and Access Management
Cloud KMS
Cloud Machine Learning Engine (Cloud ML Engine)
Cloud Messaging
Google Cloud Natural Language API
Google Cloud Platform
Cloud Print
Cloud Pub/Sub
Google Cloud Resource Manager
Cloud SDK
Google Cloud Security Scanner
Cloud Shell
Cloud Source Repositories
Cloud Spanner
Cloud Spanner Documentation
Cloud SQL
Cloud Storage
Cloud Tools for Android Studio
Cloud Tools for IntelliJ
Cloud Tools for PowerShell
Cloud Tools for Visual Studio
Google Cloud Vision API
Compute Engine
Contacts API
Container Engine
Container Registry
Container-Optimized OS
Content API for Shopping
Custom Search
 

D


Dart (language)
Data Loss Prevention API
Data Transfer API
Dataset Publishing Language
Depthmap Metadata
Design Sprint
Google Domains Widget API
Donation API
DoubleClick Ad Exchange
DoubleClick Bid Manager
DoubleClick for Publishers
DoubleClick Search API
Drive
Drive API for Android
Drive REST API
 

E


Google Earth Engine API
Google Plugin for Eclipse
Email Markup
 

F


Google Feed API
Firebase
Google Fit
Google Fonts
Fusion Tables REST API
 

G


G Suite
G Suite Reseller API
Genomics
Glass
Gmail
Gmail & Inbox Sender Resources
Gmail API
Gmail IMAP
Go (language)
Google’s Internet of Things Solutions
Google+ Domains API
Google+ Hangouts API
Google+ Platform
Google+ Platform for Web
Google+ Sign-In
GWT (Google Web Toolkit)
 

H


Hadoop on Google Cloud Platform
Hosted Libraries
Hotel Ads
Hotel Prices
Hotel Prices and Hotel Ads
HTML5 Rocks
 

I


Google Identity Platform
Identity Toolkit for Android
Identity Toolkit for iOS
Identity Toolkit for Websites
Identity-Aware Proxy
Installable Web Apps
Instance ID
Interactive Media Ads
Interconnect
Internationalization (i18n)
Google Issue Tracker
 

J


J2ObjC
 

K


Keyhole Markup Language
Knowledge Graph Search API
 

L


Google Loader
 

M


Make the Web Faster
Manufacturer Center API
Google Maps Android API
Maps Booking API
Google Maps Directions API
Google Maps Distance Matrix API
Google Maps Elevation API
Google Maps Embed API
Google Maps Geocoding API
Google Maps Geolocation API
Google Maps JavaScript API
Google Maps Roads API
Google Maps SDK for iOS
Google Maps Time Zone API
Google Merchant Review Feeds
Mobile Ads SDK
Mobile Apps Conversion Tracking and Remarketing
Mobile Data Plan Sharing API
Mobile Vision
Google My Business API
 

N


Native Client
Nearby
Nearby Connections API
Nearby Messages API
Nearby Notifications
Nest API
 

O


Octane
Open Bidder (Beta)
Open Source Programs Office
Open Spherical Camera API
Optimization
Optimize 360
Over The Air API
 

P


PageSpeed Module
PageSpeed Tools
Google Partners API
People API
Picasa Web Albums Data API
Picker
Google Places API
Google Places API for Android
Google Places API for iOS
Google Places API JavaScript Library
Google Places API Web Service
Google Play Developer API
Google Play Developer Console
Play Games Services for Android
Play Games Services for C++
Play Games Services for iOS
Play Games Services for Web
Play Games Services Management API
Play Games Services Publishing API
Google Play Movies Partner API
Polymer
Prediction API
Protocol Buffers
Proximity Beacon API
Public Alerts
Public DNS
Public NTP
Python Education
 

Q


QPX Express API
 

R


Realtime API
Realtime Transit
reCAPTCHA
 

S


Google Safe Browsing
Safe Browsing APIs (v3) – Legacy
Safe Browsing APIs (v4)
Google SchemasSearch
Search Console API
Search Console APIs
Seller REST API
Google Service Control
Google Service Management
SheetsSheets API
Google Sign-In for Android
Google Sign-In for iOS
Google Sign-In for Websites
Google Site Verification API
Google Sites API
Slides API
Smart Lock for Passwords on Android
SPDY
Google Spectrum Database API
Stackdriver
Stackdriver Debugger
Stackdriver Error Reporting
Stackdriver Trace
Google Static Maps API
Static Transit
Street View
Google Street View Image API
Google Summer of Code
Google Surveys
Swiffy
 

T


Google Tag Manager
Google Tag Manager for Android
Google Tag Manager for Android
Google Tag Manager for iOS
Google Tag Manager for iOS
Google Tag Manager for Web Tracking
Google Tag Manager REST API
Google Tag Manager REST API
Google Tag Manager Vendor Tag Template Program
Tango
Tango C API
Tango Java API
Tango Unity SDK
Tasks API
TensorFlowThird-Party Ad Serving Certifications
Transit
Translation API
 

U


URL Shortener
URL Testing Tools API (Experimental)
 

V


Voice Actions
Google VR
 

W


Weave
Web
Webmasters
WebP
 
 

Y


YouTube
YouTube Analytics and Reporting APIs
YouTube Android Player API
YouTube Data API
YouTube IFrame Player API
YouTube Live Streaming API
YouTube Subscribe Button

 

Źródło - google.pl, wikipedia.pl

Dlaczego GoogleFacebook Comments