• 4
  Shares

ScreamingFrog » audytor stron internetowych

Krótki adres: https://wp.me/p9HR8C-2VI

ScreamingFrog » audytor stron internetowych

SEO Spider to audytor stron internetowych na komputery PC, Mac lub Linux, który przeszukuje linki witryn, obrazy, CSS, skrypty i aplikacje, takie jak wyszukiwarka w celu oceny SEO na miejscu.

 

ScreamingFrog » audytor stron internetowych

 


Podczas prostej analizy strony internetowej czy tworzenia złożonego audytu SEO, narzędziem, bez którego nie wyobrażam sobie pracy, jest Screaming Frog SEO Spider Tool. Ten zaawansowany crawler internetowy pozwala na dokładne zbadanie struktury strony internetowej oraz sprawdzenie wszystkich kluczowych elementów (onsite SEO) na niej występujących. Zobacz, jak wykorzystać jego możliwości!

 

INSTALACJA PROGRAMU


Screaming Frog to niewielka aplikacja internetowa, którą należy zainstalować lokalnie na komputerze. Narzędzie dostępne jest dla systemów Windows, Mac OS i Ubuntu

w dwóch wersjach – darmowej i płatnej. Wersja darmowa posiada większość podstawowych narzędzi, potrzebnych do analizy strony internetowej. Niestety, ograniczona jest ona limitem analizowanych adresów URL – do 500 adresów podczas jednego sprawdzania. Po dokładniejsze informacje o różnicach w wersji darmowej i płatnej programu odsyłam bezpośrednio na stronę producenta.

Crawler pozwala sprawdzić serwis internetowy pod kątem parametrów technicznych, potrzebnych do analizy tzn. onsite SEO. Screaming Frog jest szczególnie przydatny przy dużych serwisach, gdzie ręczne sprawdzanie strony internetowej zajęłoby ogromną ilość czasu, a w niektórych wypadkach byłoby wręcz niemożliwe. Zebrane dane można przeglądać, filtrować i analizować bezpośrednio w programie lub wyeksportować najważniejsze dane do arkusza kalkulacyjnego, dzięki czemu analiza danych staje się o wiele prostsza.

 

 

 

ROZPOCZĘCIE PRACY ZE SCREAMING FROGIEM


Pracę programu rozpoczynamy od wpisania adresu URL (Mode -> Spider) lub podaniu wszystkich interesujących nas adresów URL do sprawdzenia (Mode -> List), które robot ma przeskanować.

 

 

PODSTAWOWE FUNKCJE PROGRAMU


Bazowa funkcja programu to zbieranie podstawowych informacji nt. strony, takich jak np.:

 

Tag title i meta description, nagłówki H1, H2 …


W bardzo szybki sposób otrzymujemy informację na temat zduplikowanych, brakujących czy nie pasujących do wytycznych Google parametrów:

 

 

Dane możemy analizować w dokładniejszy sposób po wejściu na docelowy adres URL, np. na adres, którego tytuł nie przekracza 571 pixeli.

 

 

Poprzez zakładkę SERP Snippet możemy zobaczyć, jak meta tagi wyświetlają się w wyszukiwarce, a także na bieżąco modyfikować tytuł, tak, aby jak najlepiej prezentował się w wyszukiwarce Google.

 

 

Znajdowanie przekierowanych lub niedziałających stron, zwracających kod 4xx i 5xx


 

Narzędzie sposób pozwala na znalezienie wszystkich niedziałających stron w obrębie serwisu. Dodatkowo, klikając na dany adres, możemy sprawdzić, z jakich miejsc pochodziły linki do stron, zwracających np. kod 301, 302 czy 404.

 

 

Sprawdzenie poprawności adresów URL oraz wylistowanie błędów


 

 • adresów URL z polskimi znakami
 • adresów z podkreśleniami lub z wielkimi literami
 • adresów URL z parametrami
 • adresów URL, które przekraczają 115 znaków

Informacje na temat grafik w witrynie


 • przekraczających 100kb
 • z brakującym lub przekraczającym 100 znaków atrybutem „alt”

 

Sprawdzenie poprawności wdrożenia GSC i GA
Screaming Frog
 pozwala również sprawdzić poprawność zaimplementowania tagów Google Search Console oraz Google Analytics na wszystkich podstronach serwisu.

Kolumnami w programie można dowolnie rotować i ustawiać je w odpowiedniej dla siebie kolejności. Wszystkie dane można również w szybki sposób wyeksportować do arkusza kalkulacyjnego.

 

 

 

DODATKOWE PRZYDATNE FUNKCJONALNOŚCI PROGRAMU SCREAMING FROG SEO SPIDER TOOL


Sprawdzenie czasu wczytywania stron


Narzędzie umożliwia sprawdzenie czasu wczytywania się poszczególnych stron. Po wejściu w zakładkę Internal -> HTML w jednej z ostatnich kolumn danych, znajdziemy „Response Time”.

Dane możemy posortować na podstawie czasu wczytywania stron oraz porównać je z raportem z Google Analytics nt. współczynnika odrzuceń. Bardzo prawdopodobne jest, iż strony, które się dużo wolniej ładują, będą posiadać wyższy współczynnik odrzuceń od stron, które ładują się szybciej. W szczególności dotyczy to przeglądania serwisu na urządzeniach mobilnych.

 

Informację nt. linków wewnętrznych prowadzących do konkretnej podstrony


Każdy adres URL możemy zbadać na podstawie prowadzących do niego linków wewnętrznych oraz ich anchor tekstów. Możemy dokonać tego, klikając interesujący nas adres URL. W dolnej części programu wybieramy kartę „Inlinks” i otrzymujemy informację:

 

 • z jakich stron prowadzą linki
 • jakie anchor teksty kierują na stronę, w przypadku grafik – atrybuty „alt”
 • czy linki są dofollow czy nofollow

 

Przydatną funkcją programu jest jego dodatkowy widok „Tree”, dzięki któremu możemy przeanalizować strukturę serwisu


 

Tworzenie sitemapy XML


Screaming Frog pozwala na bardzo szybkie stworzenie sitemapy XML oraz sitemapy graficznej.

 

Dodatkowa konfiguracja pozwala na ustalenie częstotliwości odwiedzania strony przez robota, na podstawie miejsca w strukturze serwisu danej podstrony.

Po zapisaniu mapy witryny możemy ją otworzyć w programie Excel. Tutaj należy sprawdzić czy mapa zawiera tylko jedną kanoniczną wersję każdego adresu URL, oraz czy adresy nie zawierają parametrów, które powodują duplikację treści. Dodatkowo dla najważniejszych adresów URL ręcznie możemy zmieniać częstotliwość zmian, priorytet i inne wartości. Po skończeniu pracy należy plik z mapą zapisać jako plik XML

 

 

PODSUMOWANIE


Screaming Frog SEO crawler daje olbrzymie możliwości analizy najważniejszych aspektów technicznych stron internetowych. W powyższym artykule zostały wymienione tylko najważniejsze z mojej punktu widzenia funkcjonalności programu, w rzeczywistości jest ich dużo więcej. Mnogość zastosowań oraz relatywnie niska cena (£149.00) sprawiają, że narzędzie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Program pobierzesz w moim testowym sklepie  Screaming Frog SEO Spider 9.1

 

Facebook Comments