Krótki adres: https://wp.me/p9HR8C-3de

Wprowadzenie do WordPressa dla opornych » krok po kroku

 

WordPress to system oprogramowania Open Source , wykorzystywany przez miliony ludzi na całym świecie do tworzenia pięknych stron internetowych i blogów. Jest w pełni konfigurowalny dzięki wykorzystaniu motywów i wtyczek .

“WordPress to oprogramowanie internetowe, którego możesz użyć do stworzenia pięknej witryny lub bloga. Chcemy powiedzieć, że WordPress jest jednocześnie darmowy i bezcenny “.

Motywy można łatwo pobrać z oficjalnej witryny WordPress lub z setek innych miejsc w Internecie. To samo dotyczy wtyczek, które służą do rozszerzenia funkcjonalności twojej witryny WordPress.

Oprócz tego, że jest to fantastyczny system zarządzania blogami i treścią, jedną z ogromnych zalet jest bogactwo informacji. Za projektowaniem i rozwojem samego systemu WordPress stoi wielka społeczność ludzi. Ludzie z całego świata poświęcają swój czas, wiedzę i umiejętności, aby utrzymywać i aktualizować WordPress.

Jest też ogromna liczba projektantów, programistów i blogerów, którzy dzielą się swoją wiedzą za pośrednictwem postów na blogu, tutoriali, recenzji, filmów i tworzenia tysięcy motywów i wtyczek.

WordPress zasila oszałamiającą liczbę stron internetowych. W rzeczywistości stanowi ponad 29% całej sieci! Wszystko od osobistych blogów po duże korporacyjne strony internetowe.

 

Logowanie


Zanim będzie można wprowadzić jakiekolwiek zmiany w witrynie, należy się zalogować. Logowanie do witryny zazwyczaj znajduje się pod następującym adresem URL: http://twoja-strona.com/wp-admin . Oczywiście należy zamienić twoją -twoja-strona.pl na rzeczywistą nazwę domeny.

Wprowadzenie do WordPressa dla opornych » krok po kroku

Są oczywiście wyjątki od tego. Na przykład twoja konfiguracja WordPressa może być zainstalowana w podkatalogu. Jednak w przypadku większości standardowych konfiguracji powyższy adres URL powinien działać.

Możesz zalogować się do pulpitu nawigacyjnego, używając nazwy użytkownika lub adresu e-mail powiązanego z kontem.

Deska rozdzielcza


Po zalogowaniu pojawi się pulpit nawigacyjny WordPress. To jest główna strona główna Twojej administracji. Na samej górze pulpitu (i na każdej stronie) zobaczysz nazwę swojej strony w obszarze nagłówka. Na przykładowym zrzucie ekranu poniżej (i całej tej dokumentacji) nazwa witryny to Twoja witryna WordPress . Jest to również linkowane do strony głównej Twojej witryny. Zobaczysz także nazwisko osoby, która jest aktualnie zalogowana. Przesuń kursor nad swoją nazwę, aby odsłonić link Wyloguj, a także link do edycji swojego profilu.

Po wprowadzeniu nowych lub zaktualizowanych funkcji do WordPress zostanie wyświetlony wskaźnik Nowa cecha. Ma to na celu zwrócenie uwagi na niektóre funkcje dodane do Dashboard – “deski rozdzielczej,” które zostały dodane lub zaktualizowane. W poniższym obrazie pulpitu wskaźnik nowej funkcji podświetla zaktualizowany pasek narzędzi. Kliknij Odrzuć, aby ukryć wskaźnik.

Wprowadzenie do WordPressa dla opornych » krok po kroku

Na większości stron tuż pod nazwą użytkownika znajduje się kilka małych odwróconych kart. Jeden nazywa się Opcje ekranu i drugi nazywa się Pomoc . Kliknięcie jednego z tych linków spowoduje przesunięcie panelu z góry strony. Pomoc Link oczywiście wyświetla informacje pomocy. Opcje ekranu link będzie wyświetlać różne opcje, które pozwalają skonfigurować, co jest wyświetlane na bieżącej stronie. Szczegóły w tym panelu zmieniają się w zależności od aktualnie przeglądanej strony. Na przykład na głównej stronie Pulpitu opcje ekranu pozwalają określić, które panele mają być wyświetlane na stronie, a także ile kolumn ma wyświetlać panele.

Wprowadzenie do WordPressa dla opornych » krok po kroku

 

Pasek narzędzi


Pasek narzędzi WordPress to sposób na łatwy dostęp do niektórych z najpopularniejszych funkcji WordPress. Kiedy zalogujesz się do pulpitu WordPress i odwiedzasz swoją stronę, zobaczysz pasek narzędzi biegnący u góry strony. Pasek ten pojawia się tylko wtedy, gdy jesteś zalogowany na stronie WordPress, co oznacza, że ​​nie będzie widoczny dla zwykłych użytkowników witryny. Jeśli nie jesteś zalogowany, pasek narzędzi nie zostanie wyświetlony.

Wprowadzenie do WordPressa dla opornych » krok po kroku

Wprowadzenie do WordPressa dla opornych » krok po krokuWprowadzenie do WordPressa dla opornych » krok po kroku

Pasek narzędzi umożliwia szybki dostęp do następujących często używanych funkcji.

  • Przejdź do strony WordPress.org, Codex lub fora pomocy technicznej
  • Wyświetlaj Pulpit nawigacyjny witryny i inne często używane opcje menu, które pozwalają aktualizować witryny, motywy, widżety i menu
  • Odwiedź Dostosuj, aby zaktualizować różne ustawienia witryny i zaktualizuj swoje obrazy tła i nagłówka w zależności od motywu
  • Przeglądaj lub edytuj swoje komentarze do blogów
  • Dodaj nowy wpis, media, stronę lub użytkownika
  • Wykonaj wyszukiwanie w witrynie
  • Zobacz lub edytuj swój profil i wyloguj się z pulpitu WordPress

Wprowadzenie do WordPressa dla opornych » krok po kroku

 

Wpisy kontra Strony


WordPress opiera się na dwóch podstawowych pojęciach. Wpisy i strony. Wpisy są zazwyczaj wpisami blogów. Seria artykułów wymienionych (zwykle) odwrotnie chronologicznie. Strony są używane do bardziej statycznej zawartości (tj. Treści, która nie zmienia się lub zmienia się nieczęsto). Strona “O nas” jest przykładem strony na typowej stronie internetowej. W większości przypadków okaże się, że zawartość strony “O nas” nie zmienia się tak często.

Teraz możesz myśleć: “ale nie potrzebuję bloga”. To może być prawda, ale możesz także skorzystać z koncepcji blogu, jeśli masz stronę, na której musisz wyświetlać “najnowsze wiadomości” lub nawet aktualizacje firmy. Zasadniczo każda informacja, która jest regularnie aktualizowana, może korzystać z funkcjonalności “blogu”. Niezależnie od tego, czy jest to tradycyjny blog, najnowsze wiadomości firmy, czy nawet własne aktualizacje.

Wpisy
Strony

 

Dodawanie zawartości witryny


Dodawanie treści do witryny jest łatwym procesem, niezależnie od tego, czy tworzysz wpis, czy stronę. Procedura dla obu jest prawie identyczna. Oprócz tego, jak wyświetlają się w Twojej witrynie, co zostało opisane wcześniej, główną różnicą jest to, że posty umożliwiają powiązanie kategorii i tagów, a strony nie. Jaka jest różnica między kategoriami i tagami? Zwykle tagi są ad-hoc słowami kluczowymi, które identyfikują ważne informacje w Twoim wpisie (nazwiska, tematy, itp.), Które mogą lub nie mogą się powtarzać w innych wpisach, podczas gdy kategorie są z góry ustalonymi sekcjami. Jeśli myślisz o swojej witrynie jak o książce, Kategorie są jak Spis treści, a Tagi są jak warunki w indeksie.

Dodawanie nowej strony
Dodawanie nowego wpisu
Dodawanie treści za pomocą Edytora wizualnego
Przejście do edytora tekstu
Zmiana formatu wpisu
Przegląd poprzednich wersji

 

Podsumowanie


Jest to pierwsza część wprowadzenia do wordpressa. W kolejnej części omówię kolejne elementy “czystego” wordpressa.

Jednak na koniec warto przedstawić jeszcze ciekawostkę. Dokonałem wstępnych testów takiej standardowej wersji wordpress z wykorzystaniem serwisu GTmetrix. Przy instalacji kolejnych wtyczek będę prezentował zmiany w obciążeniu serwisu przez kolejne elementy.

Latest Performance Report for_ (2)

Latest Performance Report for_ (2)

Wprowadzenie do WordPressa dla opornych » krok po kroku

Wprowadzenie do WordPressa dla opornych » krok po kroku

Latest Performance Report for_ (2)

Latest Performance Report for_ (2)

Latest Performance Report for_ (2)

Wprowadzenie do WordPressa dla opornych » krok po kroku

Tak jak widzicie nie jest źle 😁 Zobaczymy co zmienią wtyczki?

Podziel się